kadınkadın haberlerimodakadın sağlığısağlıkaşkilişkilerevlilikboşanmaanneçocukyaşamdekorasyonsağlıklı beslenmediyetgüzellikstiltrendler
DOLAR
32,1954
EURO
35,0786
ALTIN
2.425,82
BIST
10.556,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Salı Açık
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C
Cuma Az Bulutlu
27°C

Koç Üniversitesi’nde 28’inci Mezuniyet Heyecanı

Koç Üniversitesi’nin “28.

Koç Üniversitesi’nde  28’inci Mezuniyet Heyecanı
25.06.2022 16:30
227
A+
A-

Koç Üniversitesi’nin “28. Lisans ve Lisansüstü Mezuniyet Töreni” Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Shadi Hamdan’ın okul birincisi olduğu Koç Üniversitesi’nde, lisans ve lisansüstü eğitimini tamamlayan 1293 öğrenci mezun oldu.

 

Törende konuşan Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Nur Yalman, “Koç Üniversitesi’nin, dünyanın en itibarlı bilim yuvalarından biri haline geldiğini görmek ve bilmek, sizlerle beraber güzel ülkemizi bilim dünyasında yüceltmek en büyük ülkümüzdür. Bu konuda taviz vermeyeceğiz” dedi. Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı da, “Atatürk, Cumhuriyetimizin 10. Kuruluş Yılı’nda verdiği Nutuk’ta bilimin öneminin altını çizmiştir: ‘Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.’ Bizler de Koç Üniversiteliler olarak bu ilim meşalesinin her daim yanmasını sağlayacak; eğitimde ve bilimde en mükemmeli yakalamak için her zamankinden daha çok çalışarak gençlerimizi yarınlarımıza en iyi şekilde hazırlamak için bize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. 

 

Tören’in konuk konuşmacısı, İtalyan futbol takımı Juventus'un yanı sıra Ferrari, Stellantis, CNH Industrial, Iveco Group, gibi şirketlerle The Economist ve GEDI gibi İtalya'nın en büyük iki medya grubunun da yer aldığı Exor’un İcra Kurulu ile  Stellantis ve Ferrari’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan John Elkann oldu. Kendisine İşletme Alanında Şeref Doktorası verilen John Elkann yeni mezunlara, “Öğrenme becerinizi asla kaybetmeyin. Okumaya, öğrenmeye devam edin, keşfetmeyi asla bırakmayın. Okul yıllarınızın size vermiş olduğu en değerli hediye edindiğiniz bilgilerden ziyade bu öğrenme becerisidir. Onu kaybetmeyin” diye seslendi.

 

Pandemi nedeniyle 2020 ve 2021 yılı mezunlarının çevrimiçi olarak gerçekleştirilen mezuniyet törenlerinin 21 ve 22 Haziran’da gerçekleştirildiği Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü’nde bugün de 2022 yılı mezunları kep attı. Lisans ve lisansüstü eğitimini başarıyla tamamlayan 2022 mezun sınıflarından 1293 öğrenci, 25 Haziran 2022 Cumartesi günü Rumelifeneri Kampüsü’nde düzenlenen 28’inci Mezuniyet Töreniyle diplomalarını aldı. 2022 yılının üniversite birincisi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Suriye ve Filistin asıllı uluslararası öğrenci Shadi Hamdan oldu. 

 

Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Nur Yalman ve Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı’nın katıldığı törenin konuk konuşmacısı ise dünyanın en güçlü şirketlerinden Exor N.V.'nin CEO'su, Stellantis N.V. ve Ferrari N.V.'nin Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann oldu. 

 

Prof. Dr. Nur Yalman: “Dünya küçülüyor, artık yepyeni bir dünyadayız”

Koç Üniversitesi’nin elde ettiği büyük başarılarda önemli katkıları bulunan Koç Ailesine, mütevelli heyeti üyelerine, öğretim üyelerine, mezunlara ve öğrencilere teşekkür eden Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Nur Yalman, şöyle konuştu: “Zorluklarla geçen iki yıldan sonra bu güzel günde yeniden birlikte olmanın mutluluğu ile sizlere sesleniyorum… Koç Üniversitesi’nin, dünyanın en itibarlı bilim yuvalarından biri haline geldiğini görmek ve bilmek, sizlerle beraber güzel ülkemizi bilim dünyasında yüceltmek en büyük ülkümüzdür. Bu konuda taviz vermeyeceğiz. Sıkıntılı, dünya için çok önemli ve birçok değişiklikleri de beraberinde getirecek bir dönemi ardımızda bırakırken, birlikte dehşetli zorlukların üstesinden geldik. 

 

Unutmayın ki, sizlerin Koç Üniversitesi mezunu olarak altından kıymetli birer diplomanız olacak. Kıymetini biliniz… Sizlere, her birinize, bütün hayatınız boyunca önemli kapılar açılacaktır. Çok başarılı, muhteşem bir gelecek sizi bekliyor. Sizlerin parlak geleceğini düşündükçe güzel ülkemiz için gurur duyuyorum. 

 

Dünyamız çok küçülmekte, sizin hayatınız doğu-batı-kuzey-güney demeden çok değişik insanlar, kültürler ve büyük medeniyetler ile çok yakın olacaktır. 

 

21’inci asırdayız. Bu asır bir teknolojik iletişim ve -maalesef- müthiş bir teknolojik silahlar asrı olmaya mahkûm… Bilgiyi yaratabilen, kontrol edebilen ve etkili kullanabilen ülkeler ve ülkeler üstü kuruluşlar, uluslararası şirketler bu asra ve dünyaya hâkim olacaklar. Yeni ve daha da çarpıcı, yaygın iletişim sistemleri bütün alemi ekranlara getirecek ve hayatımızı derinden etkileyecektir. Bu varoluş yarışında katiyen geri kalmamalıyız. Bu yarışta en önde koşacağınızdan hiç şüphem yok! Ama her şeyden evvel iyi insan olmaya gayret ediniz. Mutluluk iyilikten gelir” dedi.

 

Prof. Dr. Nur Yalman sözlerine şöyle devam etti: “Bizim kendi rengârenk ihtişamlı tarihimiz, derin kültürümüz ve insani değerlerimiz, olağanüstü zengin ve renkli, tüm dünyanın görmüş olduğu en görkemli eski medeniyetlerden süzülerek gelen, muhteşem, zengin ve engin bir varlığımızdır. Çünkü kökeninde evrensel iyilik, insaniyet ve sevgi vardır. Sevgili Mevlanamızın sözlerine kulak verin. Evrensel şairimiz yunus emre ne demiş, ne terennüm etmiş; iyi dinleyin.

 

 Bazı eski sömürgeci ve asırlarca esir ticareti ile zengin olmuş ülkelerin boş laflarına, geri kalmış ülkeler, gelişmemiş ülkeler propagandasına itibar etmeyiniz. Onlar 19. asır lafları idi.  Artık yepyeni bir dünyadayız. Bilhassa unutmayınız ki insaniyet, insan olma konusunda hiçbiri bizden üstün değildir.”

 

Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı: “Eğitim ve bilimin ışığı ile aydınlanacağız.”

Mezuniyet töreni nedeniyle öğrencilere seslenen Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı da şunları söyledi: 

 

“Atatürk, Cumhuriyetimizin 10. yılında verdiği Nutuk’ta bilimin öneminin altını çizmiştir: ‘Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtrî zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek millî ülkümüzdür.’ Bizler de Koç Üniversiteliler olarak bu ilim meşalesinin her daim yanmasını sağlayacak; eğitimde ve bilimde en mükemmeli yakalamak için her zamankinden daha çok çalışarak gençlerimizi yarınlarımıza en iyi şekilde hazırlamak için bize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

 

Öğrencileri, akademisyenleri, çalışanları ve mezunlarının katkılarıyla oluşturduğu bilimsel miras ve donanımı sayesinde geleceğe güçlü bir ışık tutan Koç Üniversitesi olarak bilime, araştırmaya, insanlığa ve topluma gerçek anlamda katkıda bulunmaya devam ediyoruz. 29 yıldır hem varlık nedenimiz olan öğrenciler hem de dünya çapındaki arayışların ardından aramıza katılan akademisyenler tarafından tercih edilmek doğru ortamı yarattığımızın en güzel göstergesi…”

 

Sözlerine 2022 mezunlarına bazı tavsiyelerle devam eden Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı şunları söyledi: “Koç Üniversitesi Mezunu olarak çok önemli bir başarıyı geride bırakırken, bu Mezuniyet beraberinde sorumluluklar da getirecek, sizden beklentiler, size yöneltilen talepler de aynı oranda artacaktır. Sizden sık sık düşüncelerinizi, fikirlerinizi, tavsiyelerinizi paylaşmanız istenecek, rehberlik ve daha da önemlisi liderlik etmeniz beklenecektir. Dünyamızın bakış açınıza, sesinize, deneyiminize ihtiyacı var. 

 

Hepinizden bu yüzyılın sorumlu ve vizyoner liderleri olmanızı istiyoruz… Kendiniz ve başkaları için etik ve ahlaki standartları yükseltin. Sorumlu bir yönetici, stratejisinin sürdürülebilirlik boyutunu da göz önünde bulundurmalı, daha kapsayıcı işler için çaba göstermelidir. Sizler, sorumlu liderler olarak çalıştığınız yerlerin ve ülkenizin sadece ekonomik değil, sosyal anlamda da ilerlemesine yardımcı olacaksınız.

 

Lütfen profesyonel başarılarınız kadar alçakgönüllülüğünüz, nezaketiniz, empatiniz ve başkalarına karşı anlayışınız ile de bilinin, sizleri bu özellikleriniz ile de ansınlar… Güçlü olurken aynı zamanda kibar ve müşfik de olabilirsiniz, bunu asla unutmayın! Mizah anlayışınız olsun; gülmeyi tercih edin, unutmayın bardağın yarısı hep dolu…Önünüze çıkan tüm engelleri, zorlukları yüzünüzde bir gülümseme ve ‘baş edebilirim’ inancı ve güveni ile göğüsleyin.

 

Her birinizin kendi yolunuzu bulacağını biliyorum ve aynı zamanda bu güzide kurumun mezunları olarak sizlerin de Üniversitenizle olan bağınızı her daim güçlü tutmanızı rica ediyorum. Umuyorum ki, bizler de sizin bakış açılarınızdan ve yeteneklerinizden faydalanabileceğiz.”

 

John Elkann: “Sürmekte olan teknolojik devrim hayatlarımızı her yönüyle değiştiriyor”

Konuk konuşmacı olarak törene katılan dünyanın en güçlü şirketlerinden Exor N.V.'nin CEO'su, Stellantis N.V. ve Ferrari N.V.'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan John Elkann’a, son 10 yıldır cesur ve ileri görüşlü vizyonu ile aile şirketler grubunun sıçrayarak büyümesini ve uzun yıllar boyunca aynı başarıyı göstermesini sağladığı için Koç Üniversitesi İşletme Alanında şeref doktorası verdi.

 

John Elkann törende yaptığı konuşmada, “Vehbi Koç eğitime dair vizyonunu şu sözlerle net bir şekilde tasvir etmişti: ‘Bugün etrafımıza baktığımızda, modern dünyanın gelişmiş ülkeleri ilmin bütün alanlarında ve uzay teknolojisinde çok büyük atılımlar yapıyorlar. Onlarla aramızdaki farkı kapatabilmek ve gelecek için hazır olmamız için, gençlerimizi elimizden gelen en iyi şekilde eğitmemiz gerekmektedir.’ Bu sözlere bugünden baktığımızda gördüğümüz şey sadece bir hayırseverin kararlılığı değil, hem pragmatik hem de ileri görüşlü, hakiki bir eylem planı. O zaman için geçerli olan bu sözler bugün daha da geçerli, zira sürmekte olan teknolojik devrim hayatlarımızı her yönüyle değiştiriyor. Sadece otomotiv sektöründe dahi değişimler çarpıcı bir hızla ilerliyor: elektrifikasyon, sürücüsüz araçlar, güvenlik, paylaşımlı mobilite, bağlanabilirlik… Her geçen gün mobilite alanında ortaya çıkan yeni sorunlara çözüm getiren yeni fikirler ve projeler doğuyor. Dünya bu hızda bir yeniliğe sadece geçtiğimiz yüzyılın başında, otomotivin öncülerinin her gün yeni ve özgün çözümler denediği dönemde şahit olmuştu.

Onların hayali insanlığın her yere, hızla ve özgürce ulaşabilmesiydi. Günümüzde de bu hayal değişmiş değil, ancak ulaşmayı arzu ettiğimiz hedeflerin ölçeği değişti. Dahası, otomobilin pek az kişinin ulaşabildiği bir ayrıcalıktan, herkes için erişilebilir bir araca evrildiği yüz yılı aşkın sürenin ardından hepimiz farklı bir bilinç geliştirdik: Bireysel ihtiyaçları gözetirken herkesin davranışlarının sürdürülebilirliğini de hesaba katmak zorunda olduğumuzun farkına vardık.” dedi. 

 

John Elkann, mezuniyet sonrası öğrencilere kendi deneyimlerinden de yola çıkarak çok gerçekçi ve dostça tavsiyelerde bulunarak şöyle devam etti: “Size ilk tavsiyem şu olacak: Öğrenme becerinizi asla kaybetmeyin. Okumaya, öğrenmeye devam edin, keşfetmeyi asla bırakmayın. Okul yıllarınızın size vermiş olduğu en değerli hediye edindiğiniz bilgilerden ziyade bu öğrenme becerisidir. Onu kaybetmeyin!

 

İkinci tavsiyem ise iş dünyasına adım atmanızla ilgili. Pek yakında size okuduğunuz alanla ilgili bir veya bir dizi görev verilecek. Bu görevleri özenle ve yanlışsız yerine getirmeniz beklenecek. Bu, elbette gayet makul bir beklenti. Ve elbette sizden istenenleri yapmak zorunda olacaksınız. Ancak kendinizi bunlarla sınırlamayın. Etrafınıza bakın, kendinizi çalıştığınız kurum için nasıl değerli ve işe yarar kılabileceğinizi, sizden istenenden daha fazlasını nasıl verebileceğinizi bir an önce öğrenin. Çabalarınızın yararlılığı sadece belirli bir görevin zamanında bitirilmesine değil, aynı zamanda, belki daha büyük ölçüde, çalıştığınız kuruma nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenme becerinize bağlı olacak.

 

Sıradaki son tavsiyemi hevesinizi kırmayacağını umarak paylaşacağım: Emin olun, her şey her zaman iyi gitmeyecek. Kariyerinizde beklenmedik gelişmeler olacak. Tereddüt, hatta belki şaşkınlık içinde kalacaksınız. Karşınıza aşılmaz görünen zorluklar çıkacak. Asla vazgeçmeyin. Zorlukların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Bu tür durumları becerilerinizi sınamak, yeteneğinizi ortaya çıkarmak ve karakterinizi geliştirmek için birer fırsat olarak görün. Hayatınızda en işe yarar şeyleri tam da bu sıkıntılı ve yorucu anlarda öğreneceksiniz. Etrafınızdaki dünyayla, insanlarla ve her şeyin ötesinde, en önemli ve kıymetli şey olan kendinizle ilgili pek çok şeyi bu anlarda keşfedeceksiniz.”

 

Törende konuşan 2022 yılı birincisi Shadi Hamdan, Koç Üniversitesi tarihinde üniversite birincisi olarak mezun olmayı başaran ilk uluslararası öğrenci oldu. Suriye ve Filistin asıllı olan Shadi Hamdan bu çok önemli başarısına ek olarak öğrenciliği sırasında, araştırma ve öğretim asistanı olarak Yapay Zekâ Araştırma Merkezi’nde de çalıştı. Shadi Hamdan konuşmasında, “Beş yıl önce, bambaşka bir yerdeydim. Koç Üniversitesi’ndeki eğitimime başlarken, tamamen farklı bir ülkede, yeni bir ortamda bulunmaktan dolayı heyecanlı ve endişeliydim. Ne şanslıyım ki, yardım etmeye istekli pek çok öğrenciyle bir aradaydım. Onlar benim hem arkadaşım hem de akıl hocam oldular ve her zaman yanımda durdular. Onlar sayesinde bilgisayar mühendisliğine olan sevgim pekişti ve arkadaşlarım ilerlemeye devam etmem için beni motive ettiler. Birlikte çok şey öğrendik, birçok programlama yarışmasına katıldık ve kazandık; aile gibi olduk. Koç Üniversitesi gibi bir yerden mezun olduğunuzda sadece derslerden edindiğiniz bilgilerle mezun olmazsınız. Aynı zamanda ömür boyu sürecek birçok deneyim ve edindiğiniz dostluklarla ayrılırsınız ve bunun için hepinize minnettarım. Elbette bize eğitim vermek ve motive etmek için bu kadar çaba sarf eden tüm hocalarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Ne zaman bir sorumuz ya da bir isteğimiz olsa, her zaman bize kucak açtılar ve yardım etmek için ellerinden geleni yaptılar. Son olarak, burada geçirdiğim yıllar boyunca edindiğim, her şeye rağmen yanımda olan tüm dostlarıma teşekkür etmek istiyorum.”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.