kadınkadın haberlerimodakadın sağlığısağlıkaşkilişkilerevlilikboşanmaanneçocukyaşamdekorasyonsağlıklı beslenmediyetgüzellikstiltrendler
DOLAR
33,0903
EURO
36,0356
ALTIN
2.589,52
BIST
11.127,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
34°C
İstanbul
34°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Açık
34°C
Perşembe Açık
33°C
Cuma Az Bulutlu
33°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C

CHP’li Sındır, “Kız ve erkek öğrencilerimizin sınıfları zorla ayrıştırılıyor!”

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda kız ve erkek öğrencilerin hem sınıflarının hem okul katlarının birbirinden ayrılmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Sındır, “Kız ve erkek öğrencilerimizin sınıfları zorla ayrıştırılıyor!”
16.06.2022 14:10
212
A+
A-

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda kız ve erkek öğrencilerin hem sınıflarının hem okul katlarının birbirinden ayrılmasını Meclis gündemine taşıdı.

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Milletvekili Sındır, “Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda okul yöneticilerinin kız ve erkek öğrencilerin karşılaşmalarından rahatsızlık duyması çağdışılıktır. Laiklik ilkesinin ayaklar altına alınmasına geçit vermeyecek, devletin temeline, yurttaşlarımız arasındaki eşitlik ilkesine, toplumsal cinsiyet eşitliğinin köklerine dinamit koymanıza seyirci kalmayacağız. Bir asra yaklaşan kazanımlarımızı karanlık zihniyetinize kurban ettirmeyeceğiz” dedi.

 

“OKULLARDA KIZ VE ERKEK KARMA EĞİTİM YAPILMASI ESASTIR”

1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na vurgu yaparak sözlerine başlayan Sındır, “1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ‘Genellik ve eşitlik’ başlıklı 4. maddesi: “Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet, engellilik ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.’ diye tanımlarken ‘Karma eğitim’ başlıklı 15. Maddesi ise ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.’ hükümlerini içermektedir. Ancak saraydan, tek adam rejiminden güç alanlar, demokrasiyi de laikliği de sosyal devleti de hukuk devletini de ayaklar altına almaktadır. Bugün Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda yaşanan budur” dedi.

 

“MİLLİ EĞİTİM KANUNU ANAYASA’YA GÖRE ÇIKARILMIŞ BİR KANUNDUR, ÇİĞNEYEMEZSİNİZ”

Anayasanın ve kanunların ihlal edildiğinin altını çizerek sözlerine devam eden Sındır, “Anayasanın değiştirilemeyecek hükümlerinden bile rahatsız olanlar Anayasa ihlali yapıyor ve Anayasaya göre çıkarılmış kanunları uygulamıyor. Milli Eğitim Kanunu Anayasa’ya göre çıkarılmış bir kanundur, çiğneyemezsiniz. Anlaşılıyor ki, söz konusu okulda yönetici ve müdür olarak görev yapan ‘öğretmen’imiz bu uygulamayı ya Anayasamızdan ve ilgili kanunlardan ve özellikle de mensubu olduğu kurumun mevzuatından habersiz sürdürmektedir ya da bu mevzuatı bilmesine rağmen kasıt ile yasa tanımaz bir anlayıştadır. Her iki durumda da Anayasamıza ve kanunlara aykırılık teşkil eden bu uygulama ile görevin kötüye kullanılması ve ayrıca görevin ihmali söz konusudur. Maalesef bugün İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkan, toplumsal cinsiyet eşitliğine karşı çıkan zihniyette budur” dedi.

 

“KARMA EĞİTİME KANUNUN ÖNGÖRDÜĞÜ EĞİTİME DERHAL GEÇİN”

Uygulamaya derhal son verilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini sonlandıran Sındır şöyle konuştu: “Karma eğitim Milli Eğitim Temel kanununda esastır. Kız ve erkek öğrencilerimizin sınıflarını ayıramaz, kız öğrencilerimizi bir kata, erkek öğrencilerimizi başka bir kata alamazsınız. Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda okul yöneticilerinin kız ve erkek öğrencilerin karşılaşmalarından rahatsızlık duyması çağdışılıktır. Çocuklarımızı sınıflarda oturma düzeninde bile ayrıştırmak bile karma eğitim ilkesine aykırıdır. Bunu okul müdürü de ilçe milli eğitim müdürü de çok iyi biliyor. Karma eğitime, kanunun öngördüğü eğitime derhal geçin. Bu konu yazışmalarla geçiştirilecek bir mesele değildir. Bilinmelidir ki, yurttaşlarımızın hangi din, mezhep, inanç sahibi olurlarsa olsunlar akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, çağdaş uygarlık yolunda söz konusu inançlarını özgürce ve en doğru biçimde öğrenebilmeleri ve vecibelerini yerine getirebilmeleri de din ve vicdan özgürlüğü adına tartışmasız temel bir haktır. Bu hakkın kullanılabilmesi de hepimizin temel görevleri ve sorumlulukları arasındadır. Laiklik ilkesini ayaklar altına alınmasına geçit vermeyecek, devletin temeline, yurttaşlarımız arasındaki eşitlik ilkesine, toplumsal cinsiyet eşitliğinin köklerine dinamit koymanıza seyirci kalmayacağız. Bir asra yaklaşan kazanımlarımızı karanlık zihniyetinize kurban ettirmeyeceğiz. Merak buyurmasınlar; bu karara imza atanlar, Türkiye’yi çağdaşlıktan uzaklaştırmaya çalışanlar tarihte hak ettikleri yeri alacaklardır” dedi.

 

Sındır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede şu soruları yöneltti:

1-            Önergeye konu olan sınıfların karma eğitim ilkesine aykırı bir biçimde kız ve erkek sınıflar olarak ayrılması, katlarının ayrı tutulması kararı Bornova İmam Hatip Ortaokulu’nda hangi yönetici tarafından alınmıştır? Böyle bir uygulama hangi yasal dayanağa ve hangi yetkiye dayanmaktadır?

2-            Kız ve erkek öğrencilerin sınıflarının ayrılması, hatta katlarının ayrılması hususunda ilgili İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bilgisi var mıdır? Okul Müdürü tarafından bu konuda bir bilgilendirme/yazışma yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi tarihtedir ve verilen yanıt ne yönde olmuştur?

3-            1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı söz konusu uygulama kim tarafından ve hangi gerekçelerle alınmıştır?

4-            Okul Yöneticisi 1739 Sayılı ve yukarıda maddeleri ile açıklamış olduğum kanuna rağmen almış olduğu kararla görevini ve yetkisini kötüye kullandığı görülmektedir. İlgili karara imza atanlar hakkında, Bakanlığınız tarafından alınmış bir karar, yürütülen bir soruşturma var mıdır? Olacak mıdır?

5-            Yine bu kararı alan yöneticilerin meslek hayatları içerisinde benzeri bir durumla ilgili geçirmiş olduğu bir disiplin soruşturması ya da haklarında bir şikayet var mıdır?

6-            Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlara konuyla alakalı Bornova özelinde veya yurdun diğer bölgelerinden herhangi bir şikayet olmuş mudur? Olmuşsa tarihi ve verilen yanıt nedir?

7-            Önerge konusu olan ve karma eğitim esasına aykırı davranan başka bir okul var mıdır? Varsa bu okullar neresidir?

8-            İzmir ili Kemalpaşa ilçesinde de benzer bir durumun olduğu iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğruysa bu okullarla ilgili yapmış olduğunuz bir soruşturma var mıdır?

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.