kadınkadın haberlerimodakadın sağlığısağlıkaşkilişkilerevlilikboşanmaanneçocukyaşamdekorasyonsağlıklı beslenmediyetgüzellikstiltrendler
DOLAR
33,0048
EURO
35,9755
ALTIN
2.569,46
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Az Bulutlu
Salı Açık
34°C
Çarşamba Açık
34°C
Perşembe Az Bulutlu
32°C
Cuma Az Bulutlu
33°C

Rektör Budak, “Üniversitemiz, eğitim alanındaki yeni eğilimleri yakından takip ediyor”

“9.

Rektör Budak, “Üniversitemiz, eğitim alanındaki yeni eğilimleri yakından takip ediyor”
23.06.2022 12:50
200
A+
A-

“9.  Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi” EÜ ev sahipliğinde başladı

 

*Ege Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi (EJER) kapsamında “Rektörler Paneli” Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Rektör Budak, Türk yükseköğretim sisteminde örnek teşkil eden pek çok öncü çalışmaya imza attıklarını ifade ederek, Ege Üniversitesinin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kalitesini tescillemiş bir üniversite olduğunu, başarılarını sürdürülebilir kılmak için daha çok çalışacaklarını söyledi.

 

Ege Üniversitesi(EÜ), Penn State Üniversitesi ve Anı Yayıncılık iş birliği ile EÜ Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenen “9.  Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi”nin açılışı, çevrimiçi gerçekleştirildi. Bu yıl “Bölgesel Sorunların Yol Açtığı Göçler, Mülteciler ve Dezavantajlı Grupların Eğitimi”  temasıyla yapılan kongrenin Onursal Başkanlığını EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak üstlenirken, EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ve Penn State Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şenel Poyrazlı kongreye eş başkanlık yaptılar.

 

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Günümüz dünyasında bilginin üretilmesi, kullanılması ve aktarılması noktasında çok hızlı bir dönüşüm ve değişim yaşanmaktadır. Küreselleşme ile ortaya çıkan değişimden en çok etkilenen alan hiç kuşku yok ki, eğitim alanıdır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak yaşanan hızlı değişimden etkilenen eğitim alanında pek çok tartışma ve yeni eğilimler söz konusu olmuştur. Bizler de Ege Üniversitesi olarak eğitim alanındaki yeni eğilimleri yakından takip ediyor, toplumumuzun bilimsel ve kültürel olarak gelişimini sağlayan eğitim alanına ayrı bir önem veriyoruz. Bölgesel sorunların yol açtığı göçler, mülteciler ve dezavantajlı grupların eğitimi teması ile düzenlenen kongreyi, eğitim alanındaki yeni eğilimleri ve tartışmaları yakından takip etmek açısından faydalı ve anlamlı buluyorum” dedi.

 

“Türk yükseköğretimine örnek çalışmalar yaptık”

         Eğitimde kaliteye her zaman öncelik verdiklerini söyleyen Rektör Budak, “Göreve başladığımız ilk günden itibaren eğitim ve öğretimde kaliteyi kendimize öncelikli hedef olarak belirledik. Türk yükseköğretim sisteminde örnek teşkil eden pek çok öncü çalışmaya hep birlikte imza attık. Kalite kavramını kurum kültürü haline getirmek için yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde ülkemizin kurumsal tam akreditasyon alan ilk devlet üniversitesi olarak tarihi bir başarıya imza attık. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kalitesini tescillemiş bir üniversite olarak, başarımızı sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edeceğiz. Ege Üniversitesi öğretim elemanlarının öğretim bilgi ve becerilerini desteklemek açısından oldukça değerli bulduğum bu kongrenin paydaşı olan Penn State Üniversitesi ve Anı Yayıncılık'a çabaları ve katkıları nedeniyle teşekkür ederim” dedi.

 

“Öğretim faaliyetlerimizi çağın gereksinimlerine uygun hale getiriyoruz”

         EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay, “Üniversitemizin güçlü ve dinamik bir fakültesi olarak; nitelikli öğretim üyesi kadromuz, zengin kültürel ve fiziki olanaklara sahip kampüsümüz sayesinde kendimizi diğer eğitim fakülteleri içerisinde ayrıcalıklı hissediyoruz. Vizyonumuz doğrultusunda bünyemizdeki yetkin akademik personelimizle birlikte yaptığımız araştırmalar, yürüttüğümüz projeler ve eğitim-öğretim faaliyetleri ile toplumsal gelişime katkı sağlayan bir fakülte olmak için büyük bir gayret içindeyiz. Üniversitemizin kalite politikası çerçevesinde eğitim ve öğretim faaliyetlerimizi çağın gereksinimlerine uygun hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

         Önemli bir kongreye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Başbay, “Dört gün sürecek olan kongremizin alana önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Hem kongrenin düzenlenmesinde, hem de tüm çalışmalarımızda bizlere her zaman destek olan, yol gösteren Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak'a, desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Atılgan'a saygılarımı sunmak istiyorum. Kongrenin düzenlenmesinde eş başkanlık görevini yürütmüş olduğum saygıdeğer Şenel Hocam'a özellikle çalışma birlikteliği ve uyumu için çok teşekkür ediyorum. Anı Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Özer Daşcan'a ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

         Zengin içerikli kongre

         Kongre Eş Başkanı ve Penn State Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şenel Poyrazlı ise, “Bu yıl düzenlenen kongreye benimle beraber EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay eş başkanlık yapmakta. Toplam dört gün sürecek kongremizin programında sekiz yüze yakın bildiri, altı davetli konuşmacı, Rektörler Paneli, Dekanlar Paneli, Eğitim Çınarları ile Söyleşiler ve pek çok çalıştay yer alıyor.  Bu yılki kongremize verdikleri destek ve ev sahiplikleri için Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay'a, çok teşekkür ederiz. Bundan önce gerçekleştirdiğimiz ilk 8 kongrenin başkanlığını yapan ve bu kongreye de büyük katkıda bulunan Prof. Dr. Şakir Çınkır hocamıza da ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

 

Rektörler “Değişen Dünya Dönüşen Üniversite” paneline katıldı

         Açılış konuşmalarının ardından EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın moderatörlüğünü yaptığı, “Değişen Dünya Dönüşen Üniversite: Akademik Performans, Teşvikler ve Akademisyen Motivasyonu” konulu Rektörler Paneli gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak katılan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, akademik performansı ve eğitim kalitesini artırmaya yönelik kendi üniversitelerinde gerçekleştirdikleri uygulamaları anlattılar.

 

         Kongrenin ilk günü, gerçekleştirilen paralel oturumlarda alanlarında uzman akademisyenlerin sunumlarıyla devam etti. Kongre, 25 Haziran Cumartesi tarihine dek sürecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.