kadınkadın haberlerimodakadın sağlığısağlıkaşkilişkilerevlilikboşanmaanneçocukyaşamdekorasyonsağlıklı beslenmediyetgüzellikstiltrendler
DOLAR
32,7567
EURO
35,0801
ALTIN
2.451,81
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Salı Açık
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
30°C

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? 

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? 
08.01.2022 07:00 | Son Güncellenme: 08.01.2022 01:04
645
A+
A-

Temel yaşam güçlüğü çeken ailelerin okul çağındaki çocuklarına kırtasiye yardımı yapılarak, velilerin çocuklarının kırtasiye masraflarını rahatlıkla karşılayabilmeleri sağlanmaktadır. Peki kırtasiye yardımı nasıl alınır? Kimlere verilir ve nereye başvurmak gerekir? Sağlanan kırtasiye yardımıyla ilgili her şey yazımızda yer alıyor. 

Kırtasiye Yardımı Nedir? 

Maddi açıdan yetersiz, yani yoksul velilerin çocukları için alabilecekleri kırtasiye yardımı; sosyal dayanışma ve işbirliğini artırmak, öğrencilerin eğitim hayatını daha yakından benimsemelerini sağlamak, öğrenci ve velilere kırtasiye masrafından tasarruf etmek verilmektedir. Yoksul ebeveynler veya işi olmayan ve SGK’ya kayıtlı olmayan düşük gelirli ebeveynler bu yardıma başvurabilirler. 

Ülkemizde ailenin kişi başına düşen aylık net geliri; asgari ücretin 1/3’ü veya daha azı; düşük gelirli aileler olarak kabul edilmektedir. Diğer bir deyişle, ihtiyaç sahibi işsizlerin yanı sıra, bir işi olsa dahi ailenin asgari geçim ihtiyacını karşılayamayan ebeveynler de çocuklarının okul masrafları için bu yardımdan faydalanabilmektedir.  

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kırtasiye yardımı kapsamında, başvurusu kabul edilen velilerin belirttikleri hesaplara temel ihtiyaçların giderilmesi adına bir miktar para yatırıyor. Ebeveynler; parayı kırtasiyeden aldıkları kalemlerin, defterlerin, kitapların vb. Araç gereçlerin ücretini ödemek için kullanıyor. Temel malzemeleri satın alabilen aileler çocuklarının eğitim almaları konusunda rahatlamaktadır. 

Kırtasiye Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? 

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? 

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı başvurusunda bulunmak isteyen velilerin belediye başkanına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekmektedir. Vatandaşlar; ikametgahlarının bulunduğu bölge müdürlüğünde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek Bakanlıkça sağlanan kırtasiye yardımı için başvurabilirler. Belediyeden kırtasiye yardımına başvurmayı isteyen velilerin şehir yönetimine giderek başvuru formunu orada bizzat kendileri doldurmaları gerekmektedir.  

Veliler aynı zamanda hiçbir yere gitmeden e-devlet üzerinden de yardıma başvuruda bulunabilmektedir. E-devlet üzerinden kırtasiye yardımı başvurusunda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-çok-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak, açılan sayfada TC Kimlik numaranız ve şifre bilgileriniz ile sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa konumunuza en yakın PTT şubesine giderek düşük bir ücret karşılığında bir e- devlet şifresi temin edebilirsiniz. 

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur 

Kırtasiye yardımı için nereye başvurulur sorusunun cevabı için il ve bölgenizdeki belediyelere ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat kırtasiye yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Özellikle doğrudan Merkezi Hükümete bağlı birçok belediye, her yıl eğitim ve öğretimin başlangıcında maddi sıkıntı içinde olan ailelere çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına kırtasiye yardımı yapmaktadır. 

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu 

Kırtasiye yardımı almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya belediyeye giden velilerin buradaki başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Tabloda velilerin maddi durumları, ihtiyaç düzeyleri, aylık gelir ve giderleri ile ilgili sorular yer almaktadır. Şehir yönetimi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; sadece ihtiyacı olan veya dar gelirli insanlara yardım sağlamaktadır. 

Başvuru sahibi, kırtasiye yardımı başvurusunda bulunurken doldurulan formda doğru ve gerçek bilgileri paylaşmalıdır. Ekonomik durumun kötü olmamasına rağmen, kendilerini yoksul ve işsiz gösteren veliler, sonradan bakanlık veya belediye tarafından tespit edilirse cezai yaptırımlara tabi tutulacak. Aldıkları kırtasiye ve diğer yardımları faiziyle birlikte ödemekle yükümlüdürler. 

Kırtasiye Yardımı Kimlere Veriliyor? 

Kırtasiye yardımı; işsiz, yani yoksul anne babaların, yetimlerin, işi olmayan ve sabit geliri olmayan dulların çocuklarına ve dar gelirli ailelerin yoksul çocuklarına uygundur. Kısacası, her ailenin aylık ortalama geliri asgari ücretin üçte birinden az olan çocuklar için tasarlanmıştır.  

Günümüzde yaşanan salgın nedeniyle işyerlerini kapatmak zorunda kalan iş yerleri ve işten çıkarılan çalışanlar da çocukları için bu yardıma başvurabiliyor. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı veya Belediye Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na kırtasiye yardımı başvurusunda bulunan kişilerin gelecekteki ihtiyaçlarını kanıtlamak için bazı belgeler sunmaları gerekmektedir. Bakanlık ve belediye; bu belgeleri kontrol ettikten sonra kontrol heyetini başvuranın evine gönderir. İnceleme kurulu; başvuru sahiplerinin, bu tür bir yardıma ihtiyaç duyup duymadıklarını görmek için ebeveynlerinin ve aile üyelerinin adreslerini kontrol etmektedir. 

Bakanlığın il ve ilçe meclisleri veya belediye tarafından oluşturulan meclis; daha sonra başvuru sahibi tarafından sunulan belgeleri ve inceleme komisyonu tarafından hazırlanan belgeleri inceler ve kimlerin kırtasiye yardımı yapacağına karar verir. 

Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler 

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? 

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Belediye ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; bu yardım için başvuran ebeveynlerin bazı belgeleri sağlamalarını istemektedir. Bu başvurular için gerekli evrakları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: 

  • T.C. kimlik kartı veya başvuranın kimlik kartı  
  • Çocuğun kimliği veya kimlik kartı  
  • Çocuğun devam ettiği okuldan alınan ve öğrencinin öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesi 
  • Ebeveynler için SGK’dan gelir belgesi veya işsizlik belgesi alınması 
  • Aile bireylerinin ev adresi ve doğum belgesinin fotokopisi  
  • Aile ev kirada kalıyorsa, evin kira sözleşmesi  
  • Evin mülkiyeti bir aile üyesine aitse, tapu fotokopisi 
  • Öğrencinin velisi iş başvurusunda bulunmuşsa, İŞ-KUR kayıt belgeleri 
  • Yoksulluk belgesi  
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.